JUGOSLOVENI NA IGRAMA
|
Jasna Šekarić, osvajač tri olimpijske medalje |
Na Olimpijadi u Stokholmu 1912. godine prvi put su učestvovali i jugoslovenski sportisti: D. Milošević je bez uspeha nastupio u trci na 100 metara, dok je D. Tomašević u trci maratona, od 68 takmičara, zauzeo zapaženo 15. mesto.
*****
Od ukupno 22 medalje jugoslovenskih sportista na prethodne četiri Olimpijade, strelci su osvojili čak devet.
Jasna Šekarić je u Seul 1988. godine doputovala kao favorit u disciplini vazdušni pištolj, s obzirom da je bila aktuelni svetski šampion i rekorder. Zahvaljujući mirnoj ruci, potvrdila je sve prognoze i osvojila zlatnu medalju.
Od Gorana Maksimovića se na istim Igrama očekivalo da se uključi u borbu za medalje u trostavu 3x40 metaka vazdušnom puškom, ali on je sve iznenadio kada je u njegovoj slabijoj disciplini - 60 metaka ležeći vazdušnom puškom - nadmoćno osvojio prvo mesto, popravivši olimpijski rekord za pet krugova!
Na Olimpijskim igrama u Atlanti Aleksandra Ivošev je osvojila treću zlatnu medalju za strelce, pobedivši u trostavu - standardnom puškom, iako je u finalni deo ušla kao drugoplasirana.
*****
|
|
|
Olimpijske igre u Los Anđelesu bile su najuspešnije za jugoslovenske boksere, jer su osvojili ukupno četiri medalje - po jednu zlatnu i srebrnu i dve bronzane. Mirko Puzović (na slici) osvojio je bronzanu medalju u poluvelteru
|
U Moskvi 1980. godine, zlatnu medalju u poluteškoj kategoriji osvojio je Slobodan Kačar, kasnije i profesionalni svetski prvak
|
Milan Janić je u Los Anđelesu 1984. godine osvojio bronzanu medalju u trci kajaka jednoseda na 1000 metara
|
*****
Fudbalska reprezentacija Jugoslavije je do sada na Igrama osvojila pet medalja. Na tri uzastopne Olimpijade (1948, 1952. i 1956.) jugoslovenski fudbaleri gubili su finalne utakmice i morali da se zadovolje srebrnom medaljom.
Konačno, u Rimu, 1960. godine, Jugoslavija je osvojila najsjajnije odličje, zahvaljujući ekipi sastavljenoj od odličnih igrača, ali i velikoj sreći. Naime, posle 120 minuta polufinalne utakmice protiv Italije bilo je 1:1 (gol za Jugoslaviju postigao je Milan Galić), pa je o učesniku finala odlučivao žreb. Fortuna je bila naklonjena Jugoslovenima, koji su, zatim, u finalu sa 3:1 savladali Dansku.
Posle pauze od 24 godine, u Los Anđelesu 1984, Jugoslavija je ponovo osvojila medalju u fudbalu, ovaj put bronzanu. Član te fudbalske reprezentacije bio je i Dragan Stojković, kapiten nacionalnog tima na nedavno završenom Evropskom prvenstvu u Belgiji i Holandiji.
*****
Svoju prvu zlatnu olimpijsku medalju jugoslovenski vaterpolisti osvojili su u Meksiko Sitiju 1968. godine posle dramatične finalne utakmice u kojoj su tek posle produžetaka pobedili Sovjetski savez 13:11.
Šesnaest godina kasnije ponovo su najbolji. U četvrtoj četvrtini poslednje utakmice turnira Amerikanci vode 5:3, ali onda Jugosloveni u nezapamćenom finišu postižu dva gola i stižu do nerešenog rezultata koji im je dovoljan za novo olimpijsko zlato.
Na sledećoj Olimpijadi u Seulu istorija se ponavlja - Jugoslavija i SAD ponovo odlučuju o prvom mestu i ponovo su Jugosloveni bolji.
|
Mirko Sandić, član zlatne generacije jugoslovenskih vaterpolista iz Meksika '68
| |
|
Igor Milanović je sa vaterpolo reprezentacijom Jugoslavije osvojio dve zlatne medalje, u Los Anđelesu '84 i u Seulu '88
| |
*****
U finalnoj utakmici rukometnog turnira Olimpijskih igara u Minhenu 1974. godine Jugoslavija je savladala Čehoslovačku sa 21:16. Tada, u Minhenu, savladani su i do tog trenutka nepobedivi Rumuni, trostruki svetski šampioni sa 14:13.
Nova zlatna generacija jugoslovenskih igrača, predvođena Veselinom Vujovićem, dvanaest godina kasnije, u Los Anđelesu, pobedom u finalu nad SR Nemačkom (18:17) domogla se još jednog zlata za jugoslovenski rukomet.
Na istoj Olimpijadi zlatom su se okitile i jugoslovenske rukometašice, koje su bez poraza završile svoj trijumfalni put do prvog mesta. U finalu je pobeđena selekcija Južne Koreje - 31:25.
*****
Odbojkaši su sve do Atlante 1996. godine igrali epizodne uloge na olimpijskim turnirima. Generacija predvođena fenomenalnom braćom Grbić osvojila je bronzanu medalju u ovom američkom gradu, da bi četiri godine kasnije, u australijskom Sidneju, svoju bogatu kolekciju medalja sa svetskih i evropskih šampionata, nakon superiorne igre i ubedljivog trijumfa nad Rusijom u finalu, upotpunila najsjajnijim olimpijskim odličjem.
*****
S leva; Menegin (Italija), Žižić i Kićanović (Jugoslavija)
|
Jugoslovenski košarkaši su na Olimpijskim igrama osvojili ukupno šest medalja - po jednu zlatnu i bronzanu i četiri srebrne medalje.
Prvo i jedino olimpijsko zlato jugoslovenski košarkaši osvojili su u Moskvi 1980. godine.
Kao zvanični svetski prvak iz Manile 1978. godine, jugoslovenska ekipa je, u odsustvu sportista iz Sjedinjenih Država, koji su bojkotovali Igre, uz domaćine važila za glavne kandidate za osvajanje zlatne medalje.
Posle laganih mečeva u kvalifikacijama, Jugoslavija je u polufinalu savladala Sovjetski Savez, a u finalu, posle mnogo bolje igre, Italiju. U poslednjim sekundama finalnog meča, kada je pobednik bio već poznat, centar italijanske ekipe Dino Menegin teško je povredio Dragana Kićanovića, zbog čega je bek jugoslovenske selekcije nekoliko meseci odsustvovao sa košarkaških terena.
Osvajanjem olimpijskog zlata Jugoslavija je kompletirala svoju kolekciju najvrednijih odličja sa velikih takmičenja i potvrdila superiornost u svetskoj košarci kasnih sedamdsetih i ranih osamdesetih godina.
|