Srbin koji je osvojio Ameriku
Od kasnih osamdesetih godina mnogi vrhunski jugoslovenski igrači odlazili su na dalek put preko Atlantika da bi prihvatili izazov igranja u NBA ligi. Žarko Paspalj, Aleksandar Đorđević, Miloš Babić, Radisav Ćurčić, Rastko Cvetković, Predrag Danilović okušali su svoju sreću igrajući u najjačoj košarkaškoj ligi na svetu, s manje ili više uspeha. Međutim, samo je Vlade Divac uspeo da se u potpunosti uklopi u drugačiju filozofiju igranja košarke i vremenom postane jedan od najboljih centara NBA lige.
Divac je karijeru započeo u Slogi iz Kraljeva, afirmaciju stekao u beogradskom Partizanu, sa kojim je osvojio Prvenstvo, Kup i Kup Koraća. Kao 18-godišnjak pojavio se u reprezentaciji na Svetskom prvenstvu u Španiji 1986. Jugoslavija je u polufinalnoj utakmici poražena od Sovjetskog Saveza iako je minut pre kraja vodila sa devet poena prednosti. Divac je bio jedan od krivaca za loše odigranu završnicu i posle utakmice pomišljao da napusti košarku. Na sreću, to je bio samo trenutak slabosti mladog igrača koji još nije naučio da su greške i porazi sastavni deo igre.
Godine 1989. Divac započinje svoju NBA karijeru koja traje do danas. Najpre je igrao u Los Anđeles Lejkersima, gde se od samog početka usavršavao pod budnim okom legendarnog centra Karim Abdul Džabara. Divac u prvoj sezoni nije bio fizički spreman za duele sa daleko jačim centrima pa je, po sopstvenom priznanju, posle svakog sudara sa njima završavao u "trećem redu tribina". Međutim, Divčev košarkaški genij nije ostao neprimećen, pa je izabran u najbolju debitantsku petorku.
Posle nekoliko sezona Divac prelazi u Šarlot Hornetse, zatim se u zimu 1999. nakratko vraća u Evropu da bi pomogao beogradskoj Crvenoj zvezdi u Evropskoj ligi, a onda ponovo leti nazad u Ameriku i postaje član ekipe Sakramento Kingsa, za koju igra i danas, zajedno sa još jednim Jugoslovenom Predragom Stojakovićem.
Igrajući više od 10 sezona Vlade Divac je ostavio dubok trag u američkoj profesionalnoj košarci. Njegove igre se pamte, njegove reči van terena slušaju sa pažnjom i razumevanjem. Osvojio je Ameriku ne samo svojim košarkaškim talentom, već i odnosom prema protivničkim igračima, navijačima i medijima.
Ranije: Jedino olimpijsko zlato